Зустріч з Богданом Горинем

Зустріч з Богданом Горинем,

відомим правозахисником, політиком і мистецтвознавцем

27 жовтня 2010 року на зустріч зі студентами та викладачами Інституту лідерства та соціальних наук завітав відомий правозахисник, один із засновників Української Гельсінкської групи та Української республіканської партії, активний учасник політичного життя в Україні, починаючи з середини 1950-х років, депутат Верховної Ради України, дипломат і мистецтвознавець Богдан Горинь разом з дружиною Оксаною Горинь.

Одним з приводів для зустрічі стало представлення в нашому Університеті третього тому книги спогадів Богдана Гориня «Не тільки про себе» (Київ, видавництво «Пульсари», 2010). Цей том охоплює період зародження й розгортання вирішального етапу національно-визвольного руху, що завершився відновленням державної незалежності України. В цьому напруженому протистоянні з всевладним КГБ та всією тоталітарною системою комуністичного СРСР найактивнішу участь брав автор. Тому його свідчення є надзвичайно цінними.

Особливо важливим є й те, що оповідь Богдана Гориня супроводжується документами з архівів КГБ, які розкривають систему переслідувань учасників українського визвольного руху в СРСР: стеження, доноси, допити, арешти, ув’язнення, концтабори й заслання. Зважаючи на те, що останнім часом доступ до архівів Служби безпеки України, де зберігаються колишні документи КГБ різко обмежений, їх публікація надає книжкам Богдана Гориня значення надзвичайно цінного історичного джерела.

g1 g2

У копіюванні цих документів в архівах СБУ, розшифровуванні численних магнітофонних записів невтомною помічницею Богданові Гориневі стала його дружина Оксана, яка також брала участь у зустрічі.

Як підкреслив у своєму виступі автор, його праця має суто документальний характер, опирається на реальні історичні факти, він не допускав жодних фантазій та домислів.

g61 g9
270181 270183

Для учасників зустрічі було надзвичайно цікаво дізнатися про те, що всі троє братів Горинів – старший Михайло (що був так само, як і Богдан політв’язнем) і молодший Микола, стали чільними лідерами політичного життя в Україні ще з середини 1950-х років. Вони, власне продовжили життєве служіння їхнього батька, Миколи Гориня, що брав участь в українському політичному русі в міжвоєнній Польщі і зазнав переслідувань та катувань в польській тюрмі. Криваві пасма на спині батька, які він показав своїм односельцям після повернення з тюрми, стали для чотирирічного Богдана своєрідним першим джерелом для написання спогадів.

Учасники зібрання перейнялися величезною ерудицією й творчою енергією Богдана Гориня, дізналися про широке коло його життєвих зустрічей з найрізноманітнішими людьми, зауважили про його спостережливість, багатство, влучність і образність мови.

У другій частині зустрічі студенти й викладачі задали Богданові Гориню численні питання, на які одержали розгорнуті відповіді.
Богдан Горинь подарував кафедрі історії України та бібліотеці Університету презентовані томи спогадів.

Зінченко Арсен

56p 57p